CODEMVİA ”Benim Kod Yolum”

Sıla Yeşilnacar
2 min readDec 6, 2020

Mentor — Mentee Topluluğu

Merhabalar, ben Codemvia ekibinden organizatör Sıla Yeşilnacar. Bu yazımda sizlerle Codemvia topluluğun kuruluşu, amacı hakkında neler yaptığımıza değineceğim. Codemvia Latince de “kod yolum” manasına gelir, codemvia topluluğunun gönüllülük esasına dayanan mentor-mentee yardımlaşmasıdır.

Codemvia topluluğunun asıl amacı “Yazılıma nereden başlarım?” sorunun eksikliğinden ortaya çıkan yardımlaşma topluluğudur. Çoğumuz başlarken veya hevesliyken yardıma ihtiyacımız oluyor “Nereden başlamalıyım” sorusunu soruyoruz kendimize ihtiyacımız olan tek şey başarıya giden yolu bilen birisinin bize o yolda ışık tutmasıdır. Motivasyon ve rehberliğini eksik etmemesidir, fikir ve düşüncelerini belirtmesidir.

SİSTEMİN KÖLESİ OLMA, KENDİ YOLUNU YARAT.

Mentor; destekleyicilik ve rehberlik yapmasıdır, menteelerin gelişimlerini sağlayıp izlemesidir, gelişimlerine fırsatlar sunmak, soru sorma ve çözüm stratejilerini geliştirmektir, geri bildirim ve yönlendirmesini sağlamaktadır.

Topluluğumuz mentor olarak atadığı alanında yetkin bilgilere sahip kendi alanında başarı yolculuğuna başlamış olan mentor, yolun başında az deneyimli menteelere destek, danışmanlık, motivasyon ve yapması gereken adım adım yönlendirmesini yapmaktadır. Topluluğumuzun mentor seçiminde tek bir koşul göz önünde bulunmaktadır “Yayımlanmış olan bir yazınız/projeniz var mıdır?” var ise topluluğumuzun yeni mentoru olmaya hak kazanabilirsiniz ve yazılım alanında var olmak kendini göstermek isteyen menteelerimize ışık olabilirsiniz onların başarı basamaklarını çıkarken yardım edebilirsiniz.

Sen de topluluğun amacına destek vermek istiyorsan veyahut birilerine öncülük etmek istiyorsan, kriterlere uygunsan beraber çalışmaktan gurur duyacağız. Mentor ve mentee başvuruları için” http://codemvia.org/ “ sitesinden tecrübelerini paylaşmak ,destek vermek için bize katılabilirsin. Gelişmelerden haberdar olmak için instagram, twitter da @codemvia hesabını takip et :)

“Bu toplulukta yapılabileceklerin ve öğrenilebileceklerin sınırı yoktur”

Sevgilerle codemvia ekibi.

--

--